uz-logo-pion-2.png

Program MOST

Osoba odpowiedzialna: mgr Renata Kubiak
telefon: 68 328 30 55, e-mail: R.Kubiak@adm.uz.zgora.pl

Rekrutacja - most

Rekrutacja do Programu MOST na semestr zimowy w roku akademickim 2024/2025 i cały rok akademicki 20024/2025 zostanie przeprowadzona w dniach od 15 kwietnia do 15 maja 2024 roku.

Elektroniczna rejestracja na program MOST 

plakat Most

Rekrutacja w roku akademickim 2024/2025

  1. Załóż konto lub zaloguj się do systemu IRK MOST (https://irkmost.amu.edu.pl/pl/home/)
  2. Wybierz kierunek/kierunki w uczelni, na której chcesz realizować program wymiany MOST.
    PAMIĘTAJ !!! o zachowaniu priorytetów w wyborze kierunków.
  3. Wygeneruj wniosek.
  4. Wniosek wydrukowany i podpisany należy zeskanować i wysłać na adres mailowy do Uczelnianego Koordynatora UZ. e-mail: R.Kubiak@adm.uz.zgora.pl
  5. Jeżeli decydujesz się na dołączenie listu motywacyjnego do swojego podania, to należy go również wydrukować, podpisać i w formie skanu wysłać wraz z podaniem na podany wyżej adres mailowy.
  6. Uczelniany Koordynator UZ o otrzymaniu podania (listu motywacyjnego) poinformuje Was mailem zwrotnym, stanowiącym potwierdzenie złożenia wniosku.
  7. Następnie wniosek zostanie przedstawiony do zaopiniowania właściwemu Prodziekanowi ds. Studenckich oraz Prorektorowi ds. Jakości Kształcenia.
  8. O uzyskaniu pozytywnej opinii student zostanie poinformowany przez Uczelnianego Koordynatora UZ w wiadomości mailowej.
  9. Pozytywnie zaopiniowane wnioski zostaną wgrane do systemu IRK i przedstawione Uniwersyteckiej Komisji Kształcenia.
  10. Decyzje Uniwersyteckiej Komisji Kształcenia będą dostępne na indywidualnych kontach studentów w programie IRK.

Po zakwalifikowaniu się na program MOST student ma obowiązek podpisania porozumienia o programie zajęć.

W celu uzyskania pomocy w tworzeniu takiego porozumienia należy się kontaktowac z koordynatoami wydziałowymi Uniwersytetu Zielonogórskiego.


Co to jest "MOST"?

Program Mobilności Studentów MOST to forma studiowania, która umożliwia studentom odbycie części studiów w uczelni innej niż macierzysta. Poprzez udział w tym programie istnieje możliwość poszerzenia kształcenia poprzez dostęp do kierunków studiów bądź przedmiotów nie oferowanych przez ich uczelnie macierzyste, różnorodnych programów nauczania. Program MOST dotyczy jednolitych i dwustopniowych studiów magisterskich, a także uczestników trzeciego stopnia studiów, których zainteresowania naukowe mogą być realizowane poza macierzystym uniwersytetem.


Uniwersytety uczestniczące w Programie

Uczelnie stowarzyszone


Warunki uczestnictwa w Programie

  1. Studia w ramach programu MOST może podjąć student nie wcześniej niż po ukończeniu drugiego semestru jednolitych studiów magisterskich, drugiego semestru studiów I stopnia lub pierwszego semestru na studiach II stopnia, a doktorant po pierwszym roku studiów.
  2. Warunkiem koniecznym przyjęcia studenta do innej uczelni jest zaliczenie przez niego roku bądź semestru poprzedzającego okres studiów w danej uczelni.

Student może studiować poza własnym uniwersytetem semestr lub cały rok akademicki. Ponadto osoby, które początkowo zdecydowały się wyjechać tylko na jeden semestr, mają możliwość przedłużenia pobytu, o ile uczelnia macierzysta oraz przyjmująca wyrażą na to zgodę (taki wniosek należy złożyć szybciej niż obowiązuje to w przypadku starania się o uczestnictwo w wymianie studentów po raz pierwszy, np. gdy termin składania wniosków upływa z dniem 30 listopada, wniosek o przedłużenie należy złożyć do 30 października).

Od roku akademickiego 2010/2011 obowiązują nowe procedury ubiegania się studentów o uczestnictwo w programie MOST:

  1. Rejestracja będzie odbywać się elektronicznie (student będzie musiał indywidualnie logować się w systemie).
  2. Od 15 kwietnia br. na stronie https://most.uka.uw.edu.pl/ ukaże się bezpośredni link  umożliwiający przeglądanie oferty i późniejszą rejestrację na wybrany kierunek. Student rejestrując się będzie musiał uzupełnić wymagane dane (teleadresowe oraz dotyczące jego studiów - podobne jak to było w przypadku wniosku papierowego).
  3. Po dokonaniu rejestracji i wpisaniu wszystkich niezbędnych informacji możliwe będzie wydrukowanie kompletnego już wniosku. Następnie student zobowiązany będzie uzyskać zgodę Dziekana macierzystego wydziału. Po jej uzyskaniu student przekazuje wniosek w odpowiednim terminie (patrz pkt. 4 Terminarz) do koordynatora uczelnianego zajmującego się Programem (tak jak do tej pory).
  4. Koordynator po sprawdzeniu wniosku, załącza go w pliku PDF do zarejestrowanego już studenta oraz odpowiada za jego zaakceptowanie i podpisanie przez właściwego Prorektora.

Regulamin oraz oferta miejsc dostępnych dla studentów w ramach programu MOST jest umieszczona na stronie http://www.uka.amu.edu.pl/. w oparciu o nią można podjąć decyzję związaną z ewentualnym wyjazdem do uczelni przyjmującej.


Wydziałowi koordynatorzy programu MOST

Wydział Artystyczny

dr hab. Katarzyna Kwiecień-Długosz, prof. UZ
tel. 68 328 7854
email: k.kwiecien-dlugosz@wa.uz.zgora.pl

Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska

dr inż. Jakub Kostecki
tel. 683282407
email: J.Kostecki@iis.uz.zgora.pl

Wydział Ekonomii i Zarządzania

dr Zbigniew Binek
tel. 683282245 , 683282000
email: Z.Binek@wez.uz.zgora.pl

Wydział Fizyki i Astronomii

dr Lidia Najder-Kozdrowska
tel. 683282904
email: L.Kozdrowska@if.uz.zgora.pl

Wydział Humanistyczny

dr Marta Ratajczak
tel.   683283146
email: M.Ratajczak@ifg.uz.zgora.pl

Wydział Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki



Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu

dr Mateusz Rynkiewicz
tel. 683287835
email: M.Rynkiewicz@wlnz.uz.zgora.pl

Wydział Matematyki, Informatyki i Ekonometrii

dr Radosława Kranz
tel. 683282833
email: R.Kranz@wmie.uz.zgora.pl

Wydział Mechaniczny

dr inż. Dariusz Michalski
tel. 683282667
email: D.Michalski@ibem.uz.zgora.pl

Wydział Nauk Biologicznych

dr Andżelina Łopińska
tel. 683282725
email: a.lopinska@wnb.uz.zgora.pl

Wydział Nauk Społecznych

dr Edyta Mianowska
tel. 68328 2989, 789441629
email: E.Mianowska@ips.uz.zgora.pl

Wydział Prawa i Administracji

dr Joannę Markiewicz-Stanny
email: j.markiewicz-stanny@wpa.uz.zgora.pl


Termiarz

Lista miejsc na kierunkach studiów oferowanych przez poszczególne Uczelnie W ramach Programu MOST w danym roku akademickim ogłaszana jest raz w roku (tabela nr 1) i aktualizowana po wykorzystaniu miejsc w semestrze zimowym (tabela nr 2).

Tabela nr 1: Ogłoszenie oferty w ramach Programu MOST (na semestr zimowy oraz letni kolejnego roku akademickiego)

Ogłoszenie oferty Składanie wniosków uczestnictwa W Programie MOST Wyniki
15 kwietnia do 15 maja 30 czerwca

Tabela nr 2: Aktualizacja oferty w ramach Programu MOST (na semestr letni bieżącego roku akademickiego)

Aktualizacja oferty Składanie wniosków uczestnictwa w Programie MOST Wyniki
30 października do 30 listopada 30 grudnia

Rozpatrywaniem wniosków studentów zajmuje się Uniwersytecka Komisja Kształcenia w Poznaniu, której Biuro kojarzy wnioski z ofertą i kieruje studentów do odpowiednich uczelni, informując o rozdziale miejsc uczelnię przyjmującą studenta, uczelnię macierzystą oraz samego studenta.


Czynności umożliwiające wyjazd

Osoby, które zostały zakwalifikowane do studiowania w innych uczelniach W ramach programu MOST, są zobowiązane do przygotowania porozumienia w sprawie programu zajęć i uzyskania akceptacji Dziekana Wydziału uczelni macierzystej oraz przyjmującej. Tworząc indywidualny program studiów, należy pamiętać, iż musi on zapewniać uzyskanie 30 punktów ECTS w semestrze. Dopuszcza się możliwość uczęszczania na zajęcia z różnych semestrów tego samego kierunku studiów, kierunków pokrewnych lub nawet wyboru jednego tylko przedmiotu poza uczelnią macierzystą. W ostatnim wypadku pozostałe przedmioty są zaliczane w uczelni macierzystej. Student nie może zmienić formy studiów w trakcie wymiany (ze stacjonarnych na niestacjonarne i odwrotnie).


Program studiów

Program studiów dla studentów studiów jednolitych oraz studiów I i II stopnia

  1. Podstawą semestralnych studiów w programie MOST jest realizowanie indywidualnego programu studiów.
  2. Program semestralnych studiów może być realizowany przez wybranie dowolnego semestru studiów z obowiązującego programu nauczania w uniwersytecie wybranym przez studenta.
  3. Program semestralnych studiów może być realizowany w oparciu o indywidualny program, składający się z różnych przedmiotów, wybranych z różnych semestrów studiów danego kierunku lub pokrewnych kierunków, realizowanych w tym czasie w wybranym uniwersytecie. Dopuszcza się możliwość wyboru tylko jednego przedmiotu poza uczelnią macierzystą.
  4. Semestralny program studiów musi zapewniać uzyskanie 30 punktów ECTS. W przypadku zaliczania jednego tylko przedmiotu pozostałe punkty kredytowe student musi uzyskać w macierzystej uczelni.
  5. Wybrany program powinien być zaliczany przez dziekana wydziału uniwersytetu, w którym student odbywa semestralne studia.

Program dla uczestników studiów doktoranckich

  1. Program uczestników studiów doktoranckich może być realizowany przez uczestniczenie w zajęciach przewidzianych w programie studiów doktoranckich, które odbywają się na wybranym uniwersytecie
  2. Program może być realizowany poprzez sporządzanie kwerendy bibliotecznej, archiwalnej oraz pracy laboratoryjnej i innego rodzaju współpracy naukowej jeśli została wcześniej uzgodniona z uczelnią przyjmującą.
  3. Porozumienie o programie zajęć, uzgodnione z opiekunem naukowym uczestnika, jest zatwierdzane przez kierownika właściwych studiów doktoranckich uczelni macierzystej i kierownika właściwych studiów doktoranckich uczelni przyjmującej.

Uwagi dla korzystających z MOSTU-u

W trakcie odbywania studiów w ramach Programu MOST, przysługujące stypendia: socjalne, naukowe, MENiS i inne wypłaca studentowi uczelnia macierzysta.

Uniwersytety przyjmujące studentów w miarę możliwości zapewniają miejsca w domu studenckim.


Zaliczenie semestru

Zaliczenie semestru przez studentów studiów jednolitych oraz I i II stopnia

Tryb zaliczenia semestru oparty jest o przyjęty system ECTS. Odbyte przez studenta zajęcia wraz z uzyskanymi ocenami potwierdza dziekan danego uniwersytetu.

Uzyskane wyniki egzaminów w trakcie studiów na wybranym przez studenta uniwersytecie uwzględnia się w obliczaniu średniej w danym roku studiów oraz w średniej z całego toku studiów.

Na zakończenie studiów w, innej niż macierzysta, uczelni, student otrzymuje certyfikact poświadczający ukończenie Programu.

Zaliczenie semestru lub roku przez słuchaczy studiów doktoranckich

Zaliczenie semestru lub roku przez słuchaczy studiów doktoranckich odbywa się na uczelni macierzystej na zasadach przewidzianych w regulaminie studiów doktoranckich.

rekrutacja.png
Rekrutacja
Więcej
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego", POWR.03.05.00-00-Z014/18