Osoba odpowiedzialna: mgr Renata Kubiak
telefon: 68 328 30 55, e-mail: R.Kubiak@adm.uz.zgora.pl
Rekrutacja do Programu MOST na semestr letni w roku akademickim 2024/2025 zostanie przeprowadzona w dniach od 15 kwietnia do 15 maja 2025 roku.
Po zakwalifikowaniu się na program MOST student ma obowiązek podpisania porozumienia o programie zajęć.
W celu uzyskania pomocy w tworzeniu takiego porozumienia należy się kontaktowac z koordynatoami wydziałowymi Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Program Mobilności Studentów MOST to forma studiowania, która umożliwia studentom odbycie części studiów w uczelni innej niż macierzysta. Poprzez udział w tym programie istnieje możliwość poszerzenia kształcenia poprzez dostęp do kierunków studiów bądź przedmiotów nie oferowanych przez ich uczelnie macierzyste, różnorodnych programów nauczania. Program MOST dotyczy jednolitych i dwustopniowych studiów magisterskich, a także uczestników trzeciego stopnia studiów, których zainteresowania naukowe mogą być realizowane poza macierzystym uniwersytetem.
Student może studiować poza własnym uniwersytetem semestr lub cały rok akademicki. Ponadto osoby, które początkowo zdecydowały się wyjechać tylko na jeden semestr, mają możliwość przedłużenia pobytu, o ile uczelnia macierzysta oraz przyjmująca wyrażą na to zgodę (taki wniosek należy złożyć szybciej niż obowiązuje to w przypadku starania się o uczestnictwo w wymianie studentów po raz pierwszy, np. gdy termin składania wniosków upływa z dniem 30 listopada, wniosek o przedłużenie należy złożyć do 30 października).
Od roku akademickiego 2010/2011 obowiązują nowe procedury ubiegania się studentów o uczestnictwo w programie MOST:
Regulamin oraz oferta miejsc dostępnych dla studentów w ramach programu MOST jest umieszczona na stronie http://www.uka.amu.edu.pl/. w oparciu o nią można podjąć decyzję związaną z ewentualnym wyjazdem do uczelni przyjmującej.
dr Patrycja Wilczek-Sterna
email: prodziekan@wa.uz.zgora.pl
dr Agnieszka Szczap
tel. 68 328 32 41, 68 789 442 096
email: a.szczap@ifil.uz.zgora.pl
dr n. med. Bartosz Kudliński
email: b.kudlinski@inz.uz.zgora.pl
kierunki: automatyka i robotyka; biznes elektroniczny; elektrotechnika; informatyka
dr inż. Łukasz Sobolewski
tel. 683282274
email: L.Sobolewski@imei.uz.zgora.pl
kierunki: architektura; budownictwo; energetyka; geoinformatyka i techniki satelitarne; inżynieria środowiska
dr inz. Marta Gortych
email: M.Gortych@iis.uz.zgora.pl
kierunki: bezpieczeństwo i higiena pracy; inżynieria biomedyczna; inżynieria lotnicza, mechanika i budowa maszyn;
dr inż. Daniel Dębowski
tel. 789441538
email: D.Debowski@iim.uz.zgora.pl
kierunki: administracja; prawo
dr Anna Chodorowska
email: a.chodorowska@wpa.uz.zgora.pl
kierunki: ekonomia; finanse i rachunkowość
dr Ewa Sobolewska-Poniedziałek
tel. 683282211
email: e.sobolewska-poniedzialek@wez.uz.zgora.pl
kierunki: bezpieczeństwo narodowe; logistyka; zarządzanie
dr hab. inż. Anna Saniuk, prof. UZ
email: a.saniuk@wez.uz.zgora.pl
dr Edyta Mianowska
tel. 789442165
email: prodziekan@wns.uz.zgora.pl
dr hab. Piotr Jachimowicz, prof. UZ
tel. 789441874
email: P.Jachimowicz@if.uz.zgora.pl
Lista miejsc na kierunkach studiów oferowanych przez poszczególne Uczelnie W ramach Programu MOST w danym roku akademickim ogłaszana jest raz w roku (tabela nr 1) i aktualizowana po wykorzystaniu miejsc w semestrze zimowym (tabela nr 2).
Tabela nr 1: Ogłoszenie oferty w ramach Programu MOST (na semestr zimowy oraz letni kolejnego roku akademickiego)
Ogłoszenie oferty | Składanie wniosków uczestnictwa W Programie MOST | Wyniki |
15 kwietnia | do 15 maja | 30 czerwca |
Tabela nr 2: Aktualizacja oferty w ramach Programu MOST (na semestr letni bieżącego roku akademickiego)
Aktualizacja oferty | Składanie wniosków uczestnictwa w Programie MOST | Wyniki |
30 października | do 30 listopada | 30 grudnia |
Rozpatrywaniem wniosków studentów zajmuje się Uniwersytecka Komisja Kształcenia w Poznaniu, której Biuro kojarzy wnioski z ofertą i kieruje studentów do odpowiednich uczelni, informując o rozdziale miejsc uczelnię przyjmującą studenta, uczelnię macierzystą oraz samego studenta.
Osoby, które zostały zakwalifikowane do studiowania w innych uczelniach W ramach programu MOST, są zobowiązane do przygotowania porozumienia w sprawie programu zajęć i uzyskania akceptacji Dziekana Wydziału uczelni macierzystej oraz przyjmującej. Tworząc indywidualny program studiów, należy pamiętać, iż musi on zapewniać uzyskanie 30 punktów ECTS w semestrze. Dopuszcza się możliwość uczęszczania na zajęcia z różnych semestrów tego samego kierunku studiów, kierunków pokrewnych lub nawet wyboru jednego tylko przedmiotu poza uczelnią macierzystą. W ostatnim wypadku pozostałe przedmioty są zaliczane w uczelni macierzystej. Student nie może zmienić formy studiów w trakcie wymiany (ze stacjonarnych na niestacjonarne i odwrotnie).
Program studiów dla studentów studiów jednolitych oraz studiów I i II stopnia
Program dla uczestników studiów doktoranckich
W trakcie odbywania studiów w ramach Programu MOST, przysługujące stypendia: socjalne, naukowe, MENiS i inne wypłaca studentowi uczelnia macierzysta.
Uniwersytety przyjmujące studentów w miarę możliwości zapewniają miejsca w domu studenckim.
Zaliczenie semestru przez studentów studiów jednolitych oraz I i II stopnia
Tryb zaliczenia semestru oparty jest o przyjęty system ECTS. Odbyte przez studenta zajęcia wraz z uzyskanymi ocenami potwierdza dziekan danego uniwersytetu.
Uzyskane wyniki egzaminów w trakcie studiów na wybranym przez studenta uniwersytecie uwzględnia się w obliczaniu średniej w danym roku studiów oraz w średniej z całego toku studiów.
Na zakończenie studiów w, innej niż macierzysta, uczelni, student otrzymuje certyfikact poświadczający ukończenie Programu.
Zaliczenie semestru lub roku przez słuchaczy studiów doktoranckich
Zaliczenie semestru lub roku przez słuchaczy studiów doktoranckich odbywa się na uczelni macierzystej na zasadach przewidzianych w regulaminie studiów doktoranckich.